Novým vlastníkom skupiny GGE sa stala skupina UCED

10. júla 2024

UCED je súčasťou českej investičnej skupiny CREDITAS. Na českom trhu je UCED vlastníkom niekoľkých paroplynových zdrojov a lokálnych distribučných sietí a má ambíciu stať sa lídrom decentralizovanej energetiky v Českej republike.

Skupina GGE mení vlastníka. Skupina UCED, ktorá je súčasťou českej investičnej skupiny CREDITAS, úspešne ukončila nákup spoločnosti GGE a.s. od spoločnosti Infracapital, infraštrukturálnej investičnej divízie spoločnosti M&G Plc. Transakcia bola definitívne uzavretá v priebehu júna 2024 a predstavuje významný míľnik pre obe zúčastnené strany.

Infracapital získal skupinu GGE v roku 2015 a odvtedy ju transformoval a priniesol výrazné zlepšenie ziskovosti podnikania. Transakcia bola postupne schválená slovenským a českým protimonopolným úradom a bola definitívne ukončená prevodom akcií v priebehu minulého týždňa. Obe strany sa dohodli, že nebudú komentovať výšku transakcie.

Akvizícia spoločnosti GGE predstavuje pre našu skupinu významnú investičnú príležitosť s výrazným synergickým efektom. S našimi skúsenosťami z českého trhu v oblasti paroplynových zdrojov a distribúcie energie veríme, že dokážeme prispieť k ďalšiemu rozvoju GGE a posilniť našu pozíciu v regióne strednej Európy,“ hodnotí transakciu Pavol Hubáček, majiteľ a zakladateľ skupiny CREDITAS.

Skupina CREDITAS sa netají ambíciou investovať v GGE do modernizácie a rozšírenia výrobných kapacít s rámcovým predpokladom v desiatkach miliónov eur. Očakáva výraznú synergiu a obojstranné zdieľanie skúseností, keďže na českom trhu je prostredníctvom energetickej divízie UCED vlastníkom niekoľkých paroplynových zdrojov a lokálnych distribučných sietí. V roku 2023 dosiahla EBITDA tejto divízie viac než 2,2 miliardy českých korún (88,8 milióna eur). UCED má ambíciu stať sa lídrom decentralizovanej energetiky v Českej republike. Do roku 2030 plánuje vybudovať energetický blok s výkonom 1000 MW.

Zákazníci spoločnosti ELGAS, s.r.o. môžu počítať s rovnako vysokou úrovňou služieb, spoľahlivosťou a starostlivosťou, na ktorú sú zvyknutí. Zároveň toto spojenie dáva potenciál na vznik nových služieb súvisiacich s budovaním agregačného bloku a výstavbou nových decentralizovaných nízkoemisných zdrojov.

CREDITAS

Skupina CREDITAS je česká dynamicky sa rozvíjajúca investičná skupina, ktorá sa zameriava na dlhodobé investície v konzervatívnych odvetviach vrátane finančných služieb, energetiky a realít. S aktívami dosahujúcimi takmer 200 miliárd českých korún a predbežným ziskom za rok 2023 vo výške 3,75 miliárd českých korún skupina CREDITAS, pod vedením Pavla Hubáčka, kontinuálne rastie a rozvíja svoj potenciál.

Skupina UCED

UCED je energetickou divíziou českej investičnej skupiny CREDITAS. Na trhu pôsobí od roku 2015 a zaoberá sa komplexnými službami v energetike: výrobou elektriny a tepla, distribúciou elektriny, tepla a zemného plynu a obchodom s elektrinou, teplom a zemným plynom. Realizuje ucelené energetické riešenia v lokalitách Kutná Hora, Prostějov, Přerov, Chomutov, Kopřivnice a Vítkovice. Je tvorcom projektov modernej energetiky, venuje sa elektromobilite, akumulácii, kogeneračným jednotkám, fotovoltaike a energeticky úsporným projektom. Je najvýznamnejším prevádzkovateľom lokálnych distribučných sústav v Českej republike. UCED je tiež partnerom českého štátu na poli elektroenergetiky – poskytuje služby výkonovej rovnováhy. Skupina ročne predá viac než 99-tisíc MWh elektriny a viac než 43-tisíc MWh plynu.

GGE

GGE a.s. patrí medzi popredné slovenské energetické skupiny s významným portfóliom v oblasti výroby a distribúcie tepla a elektriny. Skupina GGE a.s. sa zameriava na budovanie a prepojovanie lokálnych distribučných sietí a je lídrom v oblasti moderných energetických riešení na Slovensku.

Kontakt pre médiá

Jana Luptáková

Marketing, PR